Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo Twoich notatek oraz danych podczas korzystania z Napotem.pl jest priorytetowe. Połączenie z serwerem jest szyfrowane, wprowadzone informacje nikomu udostępniane, zaś kopie bezpieczeństwa zapisywane na specjalnych zewnętrznych usługach po odpowiednim zabezpieczeniu. Mimo to, aby zachować w pełni kontrolę nad danymi należy zadbać o konto także w swoim imieniu. W poniższym artykule poznasz najważniejsze porady jak ją zapewnić, nie tylko na Napotem.pl.

Unikaj newralgicznych treści w notatkach

Napotem.pl powstało w celu zapisywanie notatek online, w tym linków do stron do przejrzenia później. Wśród nich mogą pojawić się adresy do usług, z których często korzystamy - np. panel bankowy, system uczelniany, czy medyczny. Uzupełnianie takich adresów danymi dostępowymi (np. login oraz hasło) jest szalenie ryzykowne gdyby nasze konto wpadło w niepowołane ręce.

Jeżeli chcielibyśmy użyć Napotem.pl do zapisywania mniej, ale dalej newralgicznych danych (np. numery telefonów, dostęp do serwisów o charakterze np. rozrywkowym) można skorzystać z opcji szyfrowania Ikona szyfrowania. Spowoduje to zaszyfrowanie treści oraz tagów indywidualnym kluczem po stronie bazy danych Napotem.pl. Taka notatka nie będzie mogła być dostępna publicznie oraz nie będzie widnieć w Twoich wynikach wyszukiwania.

Uważaj co publikujesz

Jedną z funkcjonalości Napotem.pl jest możliwosć dzielenia się swoimi notatkami. Wystarczy kilknąć na Status publiczny w panelu edycji, aby wygenerować link do notatki dostępny dla każdego, kto go posiada. Jeżeli ważność takiej treści jest już nieaktualna, usuń lub wyłącz do niej dostęp. Zwracaj także uwagę na edycję już istniejących, czy nie zawierasz tam danych niekoniecznie skierowanych do szerszego grona odbiorców.

Dbaj o dane dostępowe do konta

Jeżeli logujesz się do Napotem.pl za pośrednictwem adresu e-mail oraz hasła, pamiętaj o jego regularnej aktualizacji. Wystarczy wejść w Menu boczne » "Hasło" i ustawić nowe, np. raz na miesiąc. Zadbaj przy tym, aby było bezpieczne i unikalne. W tym poradniku dowiesz się jak wygenerować przystępne, ale trudne do złamania hasło.

Adres e-mail używany jest do logowania, a także jest niezbędny do odzyskania dostępu do konta. Gdyby ten, którego używasz miałby zostać usunięty lub dezaktywowany, ustaw nowy klikając Menu boczne » "E-mail".

Nie ingeruj w działanie aplikacji i uważaj na podejrzane wiadomości

Ataki socjotechniczne często polegają na zachęceniu użytkownika do samodzielnego wykonania niekorzystnej dla siebie operacji. Przykładem może być tutaj propozycja wklejenia i wykonanie w konsoli przeglądarki kodu pod pozorem aktywowania dodatkowych funkcjonalności. Jak łatwo się domyślić, jest to oszustwo, które grozi utratą dostępu do usługi lub wyciekiem zawartych w niej danych. Innym popularnym zagrożeniem jest także phishing, czyli podszywanie się pod kogoś. W przypadku otrzymania e-maila, np. od Napotem.pl, proszącym o przesłanie danych dostępowych do swojego konta, albo zawierająca link przekierowujący na inny, złudnie podobny adres, powinna zapalić się nam natychmist czerwona lampka.

Nie zapomnij się wylogować

Korzytając na z Napotem.pl Twoja sesja jest zapamiętywana, aby nie było potrzeby logowania za każdym razem. W przypadku używania Serwisu na nie swoich urządzeniach po skończeniu pracy nie zapomnij się wylogować: Menu boczne » "Wyloguj"

Co robić, gdy wydarzy się coś niepokojącego?

Wszystkie istotne zdarzenia (zmiana hasła, loginu czy adresu e-mail do subskrypcji przypomnień) są poprzedzone informacją e-mailową wysłaną na adres główny. W przypadku otrzymania takiej wiadomości i niewykonania opisywanej akcji, koniecznie o tym poinformuj.